Mezinárodní piva

Výroba s Joshem WestemMalé pivovary jsou inovátory v této oblasti, zároveň s několika českými průmyslovými pivovary, které také začaly vařit i mezinárodní typy piv. Čeští sládci se učí vařit zahraniční piva, ale v mnoha případech se tyto pivovary potýkají s technologickou výzvou, v čele s majiteli těchto pivovarů, kteří se stále obávají investovat do potřebné technologie na výrobu zahraničních stylů piva, které český spotřebitel ještě příliš nezná. Češi opravdu ještě nejsou dobře seznámeni například s hořkým pivem typu IPA a tzv. „uzenými pivy“. A tak české pivovary produkují zpravidla (i když ne vždy!) jistý druh imitace originálních mezinárodních druhů piv. Důvodem, jímž často argumentují, je údajná neznalost českých spotřebitelů těchto piv a obava průmyslových pivovarů, že pravou nefalšovanou chutí odradí své zákazníky. Tím vzniká řada hybridních piv uvařených jaksi napůl jako české a napůl jako originál.

My nevaříme „podobná“ piva. Nechceme dělat napodobeniny a kompromisy. Nechceme ohýbat chutě a přizpůsobovat se tak vnímanému trhu. Jsme firma s přesvědčením, že skuteční spotřebitelé piva tyto další typy piva ocení, připravované tak, jak mají. Je zde například IPA – silné pivo se stupňovitostí asi 16 ° a silnou přetrvávající hořkostí. Kdo opravdu zná historii pivovarnictví tohoto druhu piva a chápe, proč vzniklo a proč by se mělo vyrábět tímto způsobem?

Můžete očekávat, že za každým z našich piv uvidíte tvář konkrétního sládka, který jej vaří. To je naší zárukou souladu zvolené receptury a řádného způsobu výroby. Tímto způsobem můžeme zaručit výrobu velmi dobrého piva – ať už jde o náš oblíbený český ležák, nebo jakýkoli jiný typ piva s kořeny jinde ve světě. Je možné a pravděpodobné, například, že náš irský Stout bude vařit Ir – jak by to mělo být. Původní receptura a první vaření našeho India Brown Ale byl vytvořen americkým sládkem Joshem Westem. Přiletěl do Prahy, aby vytrénoval tři české sládky v umění a vědě vytváření (našeho) prvotřídního India Brown Ale.

 

Colorado Pale Ale (styl: American Pale Ale)

Colorado Pale AleZemský řemeslný pivovar pozval do ČR sládka Joshua West z Colorada, aby uvařil silné, středně hnědé pivo pro chladné zimní večery.

K výrobě se používá více druhů sladů a výhradně americké chmely. Colorado Pale Ale je typickým pivem této kategorie. Nečekejme pouze „obvyklé“ pivo. Originální receptura Joshua Westa posouvá tradiční American Pale Ale do oblasti vysokohorských oblastní Skalistých hor (Rocky Mountain), kde se musí upravit i délka chmelovaru vzhledem k nadmořské výšce a okolnímu tlaku vzduchu.

Alkohol v % obj.: 5,5 % obj.
EPM – % extraktu původní mladiny: 13,9 % obj.
Barva – EBC: > 40
Hořké látky – IBU (EBU): 45 (chmeleno za studena)
Pasterizace/Filtrace: NE/NE
Jiné látky, úpravy: NE
Výrobce: Zemský pivovar, s.r.o., Branická 44/44, Praha 4 – Braník
Sládek: Joshua West, U.S.A.
Datum 1. várky: 1. června 2015 – 1. šarže – 06/2015

Charakteristickým znakem je jeho ovocnější vůně. Po ochutnání ucítíte zřejmě plané citrusové plody. Vyšší, téměř jantarová barva je charakteristická pro použité slady původem z Evropy i ze severní části státu Colorado. Závěrem chuti je doznívající hořkost, kterou ucítíme jak chuťovými pohárky, tak citlivým nosem. Na jazyku by nám měla ulpět jemně nahořklá chuť citrusů.

 

Zemský India Brown Ale (styl: Brown Ale originál)

India Brown AleZemský řemeslný pivovar vstupuje na český trh s výrazně silným a na americkém kontinentu velmi populárním pivem India Brown Ale. Pivo s charakteristickou, velmi výraznou sladovou a chmelovou chutí a vůní.

Zemský řemeslný pivovar pozval do ČR sládka Joshua West z Colorada, aby uvařil silné, středně hnědé pivo pro chladné zimní večery.

Na konci října 2014 tak vaříme v partnerském pivovaru v Lounech se sládkem Joshem první várky originálního India Brown Ale ze 4 vybraných druhů evropských sladů a 5 amerických chmelů s nasazením speciálního kmene kvasnic. Výrobu a postupy se už také učí dva studenti pivovarnické školy Podskalská, Jirka a Michal, možná v budoucnu zemští sládci.

Vzorem je v tomto případě klasické anglické hnědé pivo, které američtí sládci historicky upravovali zvýšeným podílem sladů a zvláště pak výrazným chmelením (i za studena). Právě toto pivo je ve světě označováno jako India Brown Ale.

India Brown Ale z Colorada je komplexní pivo, chmelené jako typ India Pale Ale, ale s výraznými tóny karamelu, sladu a čokolády, které končí robustní, příjemnou hořkostí.

India Brown Ale je styl piva, které má anglické a skotské kořeny. Pivo IBA je však svým vyšším podílem sladů, vysokým, složitým chmelením a náročnou výrobou na vrcholu řemeslných piv s obsahem alkoholu často nad 7%.

Složení: Voda, zahraniční slady (některé z Weyermann Vienna, Cararoma, Roasted, Carared, Flaked, Rolled Oats, Torrified), chmely (některé z Cascade, Citra, Chinnok, Simcoe, CTZ, Amarillo, Cenntennial, Magnum, Goldings), speciální kmen kvasnic
Alkohol v % obj.: 6,2 % obj.
EPM – % extraktu původní mladiny: 16,3 % obj.
Barva – EBC: > 70
Hořké látky – IBU (EBU): > 70 chmeleno za studena
Pasterizace/Filtrace: NE/NE
Jiné látky, úpravy: NE
Výrobce: Zemský pivovar, s.r.o., Branická 44/44, Praha 4 – Braník
Sládek: Joshua West, Colorado, U.S.A.
Datum 1. várky: 27. října 2014
Poprvé stočeno: 18. listopadu 2014

Přinášíme na český trh Zemský India Brown Ale – svrchně kvašené pivo původem z Brown Ale ze 17. století z Anglie. Sládek je ale Josh West z Colorada. Přívlastek India je dán použitím tzv vysokého chmelení americkými chmely a aromatickým chmelením za studena. Poprvé byl tento způsob použit v 18. století při výrobě anglického piva pro vojáky britské koruny sloužící v Indii. Chmelení a alkohol ošetřovaly pivo při tomto náročném transportu lodí. Krásnou sladovou plnost jsme vyvážili chmelením dle zvláštní receptury a to i v průběhu zrání piva. Ucítíte výraznou vůni a chuť citrusových plodů, která pomalu přechází do hořkého karamelu s jemnými tóny čokolády.

 

Irish Red Ale (styl: Irish Red originál)

Irish Red AleV pivním světě existuje spor. Je Irish Red Ale je samostatný druh piva? Jedni zastávají názor, že je Red Ale je vlastně „bratrancem“ anglického piva Bitter a jiní zase tvrdošíjně hájí jeho irský původ a vedle jejich klasiků jako je Stout nebo Ležák jej řadí do své pivní rodiny. Ať už je to tak či onak, rozhodli jsme se uvařit RED ALE, abychom i vám umožnili diskutovat o tomto skvělém pivu a mohli jste posoudit a třeba i rozsoudit tento staletý spor.

Alkohol v % obj.: 5,7 % obj.
EPM – % extraktu původní mladiny: 13,5 % obj.
Barva – EBC: > 50
Hořké látky – IBU (EBU): > 40 chmeleno za studena
Pasterizace/Filtrace: NE/NE
Jiné látky, úpravy: NE
Výrobce: Zemský pivovar, s.r.o., Branická 44/44, Praha 4 – Braník
Sládek: dle originální irské receptury Robert Franěk, ČR
Datum 1. várky: 23. listopadu 2015
Poprvé stočeno: 22. prosince 2015

Původ je jednoznačně na britských ostrovech. Vycházeli jsme z těchto dávných zkušeností pro sestavení originální receptury a společně s inovací mistra na slovo vzatým a sládka v jedné osobě – Roberta Fraňka se podařilo pivo povýšit do kategorie řemeslných piv – CRAFT BEER. Piv živých, nepasterovaných, vařených vždy z prvotřídních surovin ideálně z místa původu vzniku. Zda se nám to podařilo, posuďte sami a očekávejte citrusy, studené chmelení – tedy výrazné aroma po ochutnání a samozřejmě jemný tón kopretiny.

 

Periodická tabulka pivních druhu